SKEN

Rekreačný víkendový záhradný dom, chata, objekt uprostred nádhernej záhrady v obci Banka pri Piešťanoch.

Stavebník nás oslovil so zámerom výstavby záhradného rekreačného objektu. Mal by slúžiť ako zázemie pre rodinnú pobytovú rekreáciu, aktívny oddych v prírodnom prostredí s možnosťou turistického a cyklistického vyžitia v okolitých lesoch, navyše s ponukou služieb v oblasti prírodnej a bylinnej terapie.

Objekt bude jednopodlažný, s plochou extenzívnou zelenou strechou a polyfunkčnou skladbou vnútorných priestorov. Nebude obsahovať garáž, len otvorené parkovacie státia. Skladba miestností bude podobná ako napríklad pri chate, s doplnením miestností určených pre prevádzku prírodnej liečby, zimnú záhradu určenú pre pestovanie a spracovanie liečivých bylín, ako aj malé wellness so saunou a exteriérovým vírivým bazénom.

Lokalita je charakteristická veľmi pekným prírodným prostredím uprostred lesov. Objekt bude stáť na rovinatom pozemku, takmer na konci rekreačnej a záhradnej, urbanisticky stabilizovanej zóny obce Banka pri Piešťanoch. Prístup na pozemok je spevnenou komunikáciou vedúcou pri jeho východnej hranici. Samotný pozemok je vlastne záhradou a obsahuje väčšie množstvo kvalitných, starších stromov ktoré sa náš návrh snaží v maximálnej miere zachovať.

Umiestnenie jednopodlažného objektu na pozemku, ako aj návrh jeho tvaru, architektonického riešenia a dispozície sledujú niekoľko základných východísk, ktoré sme si pri tvorbe určili. Prvým je snaha umiestniť objekt na pozemku plnom stromov tak, aby sme ich nemuseli vypíliť a aby vytvorili okolo objektu záhradu so svojou jedinečnou staršou patinou. Ďalším východiskom je rozčleniť záhradu okolo budúceho objektu na viacero menších častí, akoby samostatných menších záhrad, na ktoré budú mať užívatelia stavby z jej interiérov samostatné, sadovými úpravami komponované výhľady. Takto sa dosiahne väčšia miera zážitku zo života uprostred záhrady.

Vnútorné členenie stavby sleduje zámer rozdeliť stavbu na viacero krídiel, ktoré poskytnú určitú mieru súkromia jednak časti spálňovej, či wellness a tiež časti obsahujúcej miestnosti určené pre aplikáciu procedúr prírodnej a bylinnej liečby. Výsledným riešením nášho navrhovania je stavba rozdelená v zmysle svojho hviezdicového pôdorysu na tri dispozičné krídla. Prvým je v smere od nástupu na pozemok, od priľahlej obslužnej komunikácie krídlo nástupné, severné. Z popisovaných troch krídiel je najmenšie a viaže sa na vjazd a vstup na pozemok. Obsahuje spevnené plochy s prekrytým parkovaním, technické a skladové zázemie, ako aj vstupné zádverie objektu so šatníkom a samostatným WC pre návštevy. Priamo za vstupným krídlom do objektu je centrálna časť stavby, ktorá slúži ako hlavná spoločenská miestnosť, či hala s kuchyňou a jedálenským sedením, pohodlným obývacím sedením a vinotékou. Centrálna hala slúži ako prístup do ďalších dvoch dispozičných krídiel stavby.

Južné krídlo bude slúžiť ako prevádzkové zázemie prírodnej liečby, relaxačných masáží a bylinnej medikácie. Za týmto účelom sa tu nachádzajú miestnosti určené pre výkon týchto činností. Jedná sa o terapeutickú miestnosť, relaxačnú a oddychovú miestnosť, sklad a miestnosť pre miešanie liečivých bylín, zimnú záhradu určenú pre meditácie a sociálne zázemie pre klientov v podobe kúpeľne so sprchovacím kútom a WC. Z priestoru relaxačnej a oddychovej miestnosti je prístupná samostatná južná terasa v podobe prestrešenej loggie. Všetky popisované prevádzkové miestnosti južného krídla môžu byť v prípade potreby použité aj ako tri hosťovské izby za účelom prenájmu záujemcom o športovo relaxačný pobyt, alebo ako víkendové oddychové zázemie.

Tretie, západné krídlo stavby bude mať funkciu obytného a hygienického zázemia majiteľa. Obsahovať bude spálňu so samostatným šatníkom, kúpeľňu, samostatné WC a saunu. Spálňa majiteľa objektu pravdepodobne nebude predmetom prípadného prenájmu. Priestor hygienického zázemia so saunou je prepojený so samostatnou, otvorenou západnou terasou, ktorá obsahuje exteriérový vírivý bazén a z ktorej je prístupná aj časť záhrady s potokom. Priestor sauny je tiež prístupný aj z hlavnej prestrešenej terasy, ktorá sa nachádza pri centrálnej hale a obsahuje letnú exteriérovú kuchyňu s vonkajším jedálenským sedením.

Architekti: Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Natália Galko Michalová, Veronika Kochaníková, Lenka Kopfová
Lokalita: Banka, okres Piešťany
Návrh, projekty: 2020-2021
Stav: v realizácii