SKEN

Minimalistický jednopodlažný rodinný dom umiestnený na rovinatom pozemku na okraji záhrad ovocných stromov, orientovaný na domácu pohodu a relax.

Dom Niva je jednopodlažný rodinný dom umiestnený na rovinatom pozemku na okraji záhrad ovocných stromov. Tvarovo ale aj fasádnym povrchovým materiálom sa tento rodinný dom skladá z dvoch vzájomne posunutých kubusov obsahujúcich dennú a nočnú časť. Interiér domu je veľmi prehľadný a z ústrednej haly uprostred styku dennej a nočnej časti sa dá prakticky celý obsiahnuť pohľadom . . .

Obývacia časť kopíruje zníženou úrovňou svojej podlahy miernu terénnu vlnu na pozemku a vchádza sa do nej po troch schodoch. Strop obývacej izby je zvýšený oproti ostatným stropom v objekte, čím sa na východnej stene pod stropom miestnosti podarilo umiestniť bazilikárne okno, cez ktoré je miestnosť presvetlená lúčmi ranného slnka. Všetky miestnosti domu sú otočené do záhrad a ich francúzske okná zvýrazňujú kontakt interiéru s exteriérom. Priestor jedálenského kúta, nachádzajúceho sa na pomedzí obývacej izby a čiastočne oddelenej kuchyne, je priamo prepojený s exteriérovou drevenou terasou. Časť fasády objektu je s ohľadom na umocnenie kompozície medzi jeho jednoduchými základnými hmotami obložená výrazne štruktúrovaným obkladom z exotického dreva.

Autori: Braňo Hovorka, Martin Paulíny
Lokalita: Dobrá Niva
Návrh, projekt: 2002
Realizácia: 2003 - 2007

Publikácie: archiweb