Koncepciou moderného rodinného domu je prienik základných požiadaviek klienta, a to minimum schodov a maximum slnka, vlastností svahovitého pozemku a minimalistického dizajnu.
Základné požiadavky klienta boli minimum schodov a maximum slnka. Prezentovaná stavba je prienikom uvedených požiadaviek, vlastností svahovitého pozemku a minimalistického dizajnu. Denná časť domu je o meter zvýšená, svojím významom je nielen funkčne ale aj formálne nadradená. Dom formálne tvorí hlavná biela hmota obytnej časti domu, ktorá sa akoby vznáša nad tmavou garážou a technickým suterénom. Okrem momentu vstupu do domu sa tak užívateľ pohybuje v jednej úrovni a to aj v rámci bežného kontaktu interiéru s exteriérom. Všetky obytné miestnosti v obytnom podlaží sú veľkými presklenými stenami v kontakte s juhozápadným záhradným exteriérom, čo zabezpečuje ich dôkladné preslnenie . . .
Dom zlomu je pôdorysného tvaru L, pričom obsahuje malý nástupný suterén a veľké obytné podlažie nad ním. V úrovni obytného podlažia je dom rozdelený do dvoch blokov. Denná časť je svojou pozdĺžnou stranou rovnobežná s ulicou, čo umožňuje prostredníctvom dlhého pásového okna optickú kontrolu vstupu na pozemok. Táto časť domu obsahuje obývaciu halu s kuchyňou, pracovňu a dennú hygienu. Nočná časť je orientovaná výhradne do záhrady. Obsahuje spálňu, dve menšie detské izby, ktoré sa môžu v prípade potreby prestavbou nábytku zmeniť na jednu veľkú a hygienické zázemie. Zaujímavým momentom interiéru je v tejto časti stavby chodba presvetlená strešným svetlíkom otočeným k juhu. Toto riešenie napomáha preslneniu domu, pričom slnko tu vytvára atmosféru, meniacu sa s jeho pohybom.
Dom zlomu je dom niekoľkých zlomov. Prvým je pôdorysný zlom a odklon denného bloku domu v smere od západnej k južnej oblohe, čím sa čiastočne zamedzí optickému kontaktu okien dennej a nočnej časti a zároveň sa predĺži doba preslnenia interiéru obývacej haly. Tento zlom následne spôsobil vysunutie obytného podlažia smerom k ulici, nad pôdorys suterénu, kompozične potlačil vysokú uličnú fasádu a vytvoril chránený vstup. Druhým zlomom je plynulý zlom stropu dennej časti domu. Navýšenie obývacej haly, ktoré z neho následne vyplýva, zlepšuje jej proporciu a podčiarkuje prirodzenú hierarchiu priestorov domu.
Interiér sme navrhli súbežne s projektom stavby. Pri jeho tvorbe sme použili atypický nábytok v neutrálnej bielej farbe a vysokom lesku, ktorý zaujímavo reaguje na dopad slnečných lúčov. Dom zlomu je ušitý na mieru svojim obyvateľom. Logickým konceptom a účelným tvarom dôsledne a pravdivo napĺňa svoje východiská.
Autori: Braňo Hovorka, Martin Paulíny
Lokalita: Kynceľová, okr. Banská Bystrica
Návrh, projekt: 2006-2008
Realizácia: 2007-2010
Ocenenia: V roku 2011 sme za Dom zlomu získali nominácie na Cenu CE.ZA.AR a aj cenu odborného časopisu Arch